Centrum Medyczne "Gemini"
    A+ A- Reset
    A+ A- Reset
 
 

Aparat słuchowy może chronić seniorów przed demencjąSeniorzy, którzy noszą aparat słuchowy w związku z pogarszaniem się słuchu wraz z wiekiem są w mniejszym stopniu narażeni na demencję w porównaniu z osobami, które nie noszą aparatu.

Wniosek ten jest wynikiem badań przeprowadzonych w ramach projektu PROTECT, w którym wzięło udział 25 tys. osób po 50. roku życia. Połowa uczestników nosiła aparat słuchowy w celu zniwelowania problemów wynikających z ubytku słuchu. Druga grupa, mimo takich samych problemów, nie nosiła aparatu.

Obie grupy przez dwa lata co 12 miesięcy przechodziły testy sprawdzające zdolności poznawcze uczestników. Po upływie dwóch lat badacze ustalili, że osoby, które nosiły aparaty słuchowe radziły sobie lepiej podczas testów sprawdzających pamięć roboczą i koncentrację w porównaniu z tymi, które ich nie nosiły .

"Wcześniejsze badania wskazywały, że ubytek słuchu ma związek z pogorszeniem pracy mózgu, pamięci oraz ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki naszej analizy wskazują, że aparat słuchowy przyczynia się do ochrony mózgu przed demencją. Choć należy przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić te wnioski, warto namawiać seniorów, którzy mają problemy ze słuchem, aby nie rezygnowali z aparatów, gdyż mogą korzystnie wpływać na ogólne zdrowie mózgu" - komentuje dr Anne Corbett z Uniwersytetu Exeter.

Informację o badaniu podali naukowcy z Uniwersytetu Exeter i King's College London w Wielkiej Brytanii podczas Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association, która odbywa się w dniach 14-18 lipca br. w Los Angeles.


Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/aparat-sluchowy-moze-chronic-seniorow-przed-demencja-966091