Centrum Medyczne "Gemini"
    A+ A- Reset
    A+ A- Reset
 
 

Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie słuchu?Zmysł słuchu jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Gdy dochodzi do jego zaburzenia lub całkowitej utraty, wpływa to negatywnie na codzienny komfort i funkcjonowanie. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o zdrowie poprzez działania profilaktyczne. Należy do nich m.in. wykonywanie badania słuchu. Co jakiś czas powinien go wykonywać każdy, a w szczególności osoby narażone na częste przebywanie w hałasie.

Jakie są wskazania do zbadania słuchu?

Ludzkie ucho nie jest przystosowane do radzenia sobie z poziomem hałasu, na który jest obecnie regularnie narażane. Za niebezpieczne uznaje się dźwięki o natężeniu przekraczającym 85 dB – wartość ta odpowiada odgłosom ruchu ulicznego. Profilaktyczne badanie słuchu powinien wykonywać każdy, a przede wszystkim osoby narażone na hałas w pracy i wykorzystujące w swoim zawodzie narząd słuchu, jak np. muzycy, dyrygenci czy operatorzy dźwięku. Z lekarzem powinny skonsultować się jak najszybciej także osoby, u których występują objawy niedosłuchu – problemy z rozumieniem słów podczas rozmów bezpośrednich i telefonicznych czy kłopoty z usłyszeniem szeptu. Innymi często występującymi objawami są szumy uszne, a także coraz głośniejsze mówienie, na które zwracają uwagę osoby z otoczenia.

Na czym polegają profilaktyczne badania słuchu?

Profilaktyczne badanie słuchu obejmuje zazwyczaj testy audiometryczne mające na celu określenie zakresu słyszalności osoby badanej. Obejmują one tony dźwiękowe różniące się od siebie częstotliwościami i natężeniami. Badany musi zareagować na dźwięk, naciskając przycisk bądź podnosząc rękę. Wyniki przedstawia się na ogół w postaci audiogramu umożliwiającego oszacowanie stopnia ubytku słuchu oraz określenie rodzaju i przyczyny ewentualnego problemu. Jeśli nieprawidłowości zostaną wcześnie zdiagnozowane, istnieje duża szansa na uniknięcie dalszej utraty słuchu i poprawę jakości życia osoby przystępującej do badania.

W dzisiejszych czasach ludzie narażeni są na działanie hałasu na wyższym poziomie, niż miało to miejsce wcześniej. Wielu z nich doświadcza go na co dzień, chociażby w pracy. Właśnie dlatego warto profilaktycznie badać słuch – szybkie wykrycie problemów pozwoli zapobiec ich rozwojowi. Specjalista określi rodzaj i przyczynę ewentualnych nieprawidłowości oraz poinformuje pacjenta o dalszym postępowaniu.

Materiał pochodzi z serwisu: www.slyszymy.pl