Centrum Medyczne "Gemini"
    A+ A- Reset
    A+ A- Reset
 
 

Zapalenie ucha - kiedy iść do laryngologa?Zapalenie ucha to dość powszechna dolegliwość u dzieci.

Jakie są trudności w rozpoznaniu tej choroby?
Kiedy pediatra powinien skierować pacjenta do laryngologa?

Na te i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Lidia Zawadzka-Głos, kierownik Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, lekarz otolaryngolog Centrum Medycznego MML.

Leczenie najmłodszych nie jest proste. Jakie trudności napotyka lekarz pediatra, lekarz rodzinny w tej grupie pacjentów?

Najczęściej dolegliwości nie są zgłaszane bezpośrednio przez małych pacjentów, lecz przekazywane przez rodziców lub opiekunów. Rodzic nie zawsze jest świadomy, co jest prawidłowe, a co nie w zachowaniu czy objawach u dziecka, dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu. 

Nie możemy opierać się na relacjach przedstawianych przez dziecko, ponieważ ono nie wie, co jest normą, a co nie. Nie rozumie znaczenia niektórych słów, np. nie możemy zapytać je o zawroty głowy, bo nie zrozumie, o co nam chodzi. Musimy zachować też obiektywizm w stosunku do tego, co słyszymy od rodzica lub opiekuna i oddzielić emocje od faktów. Badanie pacjenta powinno być bardzo dokładne, zajmować sporo czasu, a nasza uwaga powinna być skierowana na rzeczy, które my jako lekarze jesteśmy w stanie dostrzec. 

CZYTAJ DALEJ...