Centrum Medyczne "Gemini"
    A+ A- Reset
    A+ A- Reset
 
 

Badania Euro Trak 201680 procent Polaków jest zadowolonych ze stosowanych aparatów słuchowych, a 96 procent twierdzi, że poprawiają one jakość ich życia - wynika z badania EuroTrak Polska 2016.

Od kiedy na rynku pojawiło się sporo tanich i niesprawdzonych urządzeń, niektórym użytkownikom aparatów słuchowych wydaje się, że można je kupić niemal wszędzie i w zasadzie bez konsultacji ze specjalistą. Nic bardziej mylnego!

"Aparat słuchowy to wyrób medyczny podlegający swego rodzaju restrykcjom zarówno w zakresie wprowadzenia do sprzedaży jak i jego wytworzenia - tłumaczy prezes PSPS Joanna Bugaj. - W Polsce aparat słuchowy musi posiadać deklarację zgodności producenta, że został wyprodukowany w systemie zarządzania jakością oraz posiadać znak CE".

W Europie zdarzały się już przypadki wycofywania z rynku urządzeń, które nie spełniały wymaganych parametrów, choćby w zakresie potencjalnego ryzyka wystąpienia urazu akustycznego w wyniku ich stosowania. Spowodowało to, że na przykład dystrybutorzy sprzętu na rynek brytyjski rozwiązali umowy z niektórymi producentami produktów, niespełniających rygorystycznych wymogów.

"Takie produkty, które łatwo pomylić z aparatami słuchowymi, mogą być często kupowane głównie przez najbardziej wrażliwą grupę użytkowników, czyli osoby z ograniczonymi środkami finansowymi i trudnym dostępem do profesjonalnego protetyka słuchu - mówi prezes Bugaj. - A to są kluczowe kwestie".

CZYTAJ WIĘCEJ